poniedziałek, 20 października 2014

Tapeta do wnętrz


tapety ścienne

Zastanawiasz się nad wyborem tapety? 

Chętnie udzielę kilku wskazówek co do jakości wykończenia tapet, oraz funkcjonalności w pomieszczeniach. Najczęstszym powodem decyzji o zastosowaniu tapet jest ich niepowtarzalny wygląd , którego nie uzyska się żadną farba dekoracyjną. Drugim powodem jest wyrównanie powierzchni i ukrycie nierówności. Na rynku światowym jest ogromny wybór barwnych tapet o przeróżnych wzorach, dzięki nim można stworzyć swoją własna aranżację i uzyskać pożądany efekt  bez wydawania dodatkowych pieniędzy.
W zależności od rodzaju pomieszczeń i ich przeznaczenia można dopasować odpowiedni rodzaj tapety.Tapety na podkładzie papierowym.

Są to jedne z pierwszych tapet jakie zaczęto stosować w celach dekoracyjnych, najpierw wzory malowano ręcznie farbami, obecnie wykonuję się  przemysłowo nadruki z farb, pianki, wykończenia winylowe. Umożliwia to zastosowanie tego rodzaju tapety w pomieszczeniach narażonych na zabrudzenia i częstsze mycie ścian. Jednak, że jest to tapeta technologicznie ,,stara” wykończenie pozostawia sporo do życzenia. Tapeta na podkładzie papierowym wymaga dobrze przygotowanej gładkiej powierzchni, a jej montaż jest dużo bardziej kłopotliwy. Klej nanosimy na spodnią warstwę tapety, która namaka zmieniając swoją powierzchnię. Ważne jest, aby czas namakania kleju był mniej więcej jednakowy dla wszystkich brytów tapety. Kiedy tapeta schnie, delikatnie się kurczy przez co powstają niewielkie szczeliny w miejscach łączenia. Naciąganie krawędzi tapety tylko pogarsza sprawę, nie mówiąc już o kładzeniu na zakładkę, ta technika na szczęście zanika. Dzisiejszy rynek jest wymagający oczekuje nowszego produktu i lepszego wykończenia jakie możemy uzyskać przy tapetach na podkładzie z flizeliny.  

Tapety na podkładzie z flizeliny.

Nowsze technologicznie tapety w których zamiast standardowego papieru zastosowano mieszankę włókien celulozowych i syntetycznych - nie zmieniają swojej powierzchni podczas nakładania. Jest to najlepsze rozwiązanie umożliwiające położenie bardzo precyzyjnie pasków tapety. Ze względu na swoją wytrzymałość szczególnie zalecana jest na powierzchnie kartonowo-gipsowe.

Tapety winylowe i papierowe mogą mieć różne warstwy dekoracyjne tworzące cały efekt.

Nadruk dekoracyjny (farba drukarska) tapeta z takim wykończeniem może być matowa, błyszcząca. Do położenia tapety wymagana jest idealnie przygotowana powierzchnia gładka i zagruntowana. Tapety z nadrukiem nie posiadające dodatkowej warstwy  PCV ,nie nadają się do kuchni i miejsc narażonych na częste mycie. Szczegółowe informacje znajdują się na etykiecie danej tapety.  

Jeżeli mamy ścianę o nierównej płaszczyźnie,  najlepiej zastosować tapety o grubej strukturze, może być to pianka PCV, wytłoczony wzór, czy nadruk z wykończeniem welurowym. Mogą to być też tapety strukturalne przeznaczone do malowania, Dzięki mim można poprawić wygląd całego pomieszczenia, a przy tym zaoszczędzić czas i pieniądze.

Podsumowując:

- jeżeli macie Państwo możliwość wyboru tapety, najlepiej zawsze zdecydować się na taką, która ma podłoże wykonane z flizeliny
- do pomieszczeń w których ściany są nierówne, wybierajmy tapety grubsze, o widocznej strukturze 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz